Достапни линкови

Димитриадис-Кипар ќе загуби 10 проценти од депозитите


Шефот на Централната банка на Кипар, Паникос Димитриадис изјави денеска дека банките во земјата ќе загубат над 10 отсто од депозитите ако биде воведен данок врз вложени средства. Димитриадис пред Комисијата за финансии на кипарскиот парламент рече и дека Централна банка и Европската централна банка поддржуваат укинување на данокот за сите депозити под 100 илјади евра.
XS
SM
MD
LG