Достапни линкови

Николиќ-Србија треба да ги започне преговорите со ЕУ


Српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе
Српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе во Белград изјави дека земјата досега направила многу и дека е подготвена да направи се што е потребно. Според него, Србија заслужува да добие датум за преговори со ЕУ.
Николиќ порача дека Србија во преговорите ќе влезе како земја која сака да стане членка на Унијата, а со тоа доаѓаат и некои одговорности и привилегии.
XS
SM
MD
LG