Достапни линкови

Тибетски свештеник се самозапали


Тибетски свештеник во покраината Сечуан
Тибетски будистички свештеник се самозапали во еден манастир во кинеската покраина Сичуан. Радио Слободна Азија јави дека 28 годишниот свештеник подоцна починал од тешките изгореници на телото.
Тибетските организации за човекови права соопштија дека повеќе од 100 лица се самозапалиле од 2009 година во знак на протест против владеењето на Кина во Тибет.
XS
SM
MD
LG