Достапни линкови

Масовни нереди во египетскиот град Порт Саид


Египетското министерство за внатрешни работи соопшти дека 4 луѓе загинале, меѓу кои и двајца полицајци, во судирите во изминатата ноќ меѓу илјадници демонстранти и полицијата во градот Порт Саид. Во насилствата биле повредени над 400 лица. Демонстрациите пред полицијата и владините објекти започнале синоќа откако властите решиле да ги преместат затворениците кои ја чекаат пресудата за вмешаност во насилствата на фудбалскиот натпревар во февруари минатата година, кога настрадаа 74 луѓе.
XS
SM
MD
LG