Достапни линкови

Кери на средба со египетскиот претседател


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ќе се сретне со египетскиот претседател Мухамед Морси и неговите воени шефови. Кери се очекува од лидерите на земјата да побара политичка стабилност и спроведување на реформи.
Кери порача и дека исламистичката влада на Морси мора да ги преовлада разликите со неговите противници за Египет да стане политички и економски стабилна земја за време на зголемените немири низ Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG