Достапни линкови

Ховит бара одложување на гласањето за Македонија


Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.
Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, на почетокот од расправата за напредокот на Македонија во Комисијата за надворешни работи на ЕП, официјално побара одложување на гласањето на предложената резолуција за земјава. Ховит побара одложување поради актуелната ситуација во Македонија која е „крајно загрижувачка“ и која сигурно, ако се задржи сегашниот календар за усвојување на резолуцијата од страна на Комисијата за надворешни работи и потоа на пленарна сесија на Европскиот парламент, ќе доведе до негативен текст за Македонија.

„Верувам дека одложувањето ќе биде порака дека ја поддржуваме европската перспектива на земјата, но и дека бараме надминување на моменталната политичка ситуација“, рече Ховит.

Тој не даде рок за одложувањето на гласањето.
XS
SM
MD
LG