Достапни линкови

Првата станица на Кери е Британија


Американскиот државен секратар Џон Кери денеска ќе се сретне со британскиот премиер Дејвид Камерон во рамки на неговата прва посета, откако ја презеде функцијата. Тој со Камерон и британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг ќе разговара за американско-европските односи, за ситуациите во Сирија, Иран и Северна Кореја. Следна станица за Кери ќе биде Берлин каде ќе се сретне со владини претставници. Тој во својата права турнеја ќе посети девет земји во Европа и Блискиот Исток. При посетата на Италија се очекува во Рим да разговара и со претставници на сириската опозиција. Но дел од претставниците на сириската опозиција најавија дека ќе ја бојкотираат конференцијата поради нереагирањето на меѓународната заедница за заштита на сириското население од насилството.
XS
SM
MD
LG