Достапни линкови

Протест во Скопје за споменикот во Прешево


Група албанци мирно протестираа денеска во Скопје против отстранувањето на споменикот во Прешевво на Ослободителната војска на Прешево Бујановац и Медвеѓа. Протестот требаше да се одржи пред српската амбасада во Скопје, но полицијата, превентивно ги држеше на дистанца. Собирот го организирал студентскиот парламент на Универзитетот во Тетово, а им се приклучија и ветерани од ОНА како и здружението на политичките затвореници, албанци.
XS
SM
MD
LG