Достапни линкови

Фатах слави годишница во Газа


Прослава на Фатах во Газа
Палестинското движење Фатах на лидерот Магмуд Абаз ја прославува својата 48 годишница во Газа во која власта ја држи ривалскиот Хамас. Хамас се согласи да му дозволи на Фатах да прослави во Газа за прв пат откако ја превзеде контролата во Газа.
Годишницата ја означува првата операција на вооруженото крило на Фатах против Израел на 1 јануари 1965 година.
Овие церемонии во Газа се во рамките на договорот за помирување меѓу Фатах и Хамас потпишан во 2011 година.
XS
SM
MD
LG