Достапни линкови

Кралот Абдула пристигна во Рамала


Кралот на Јордан Абдула и палестинскиот претседател Махмуд Абас
Кралот на Јордан Абдула пристигна денеска во Рамала каде ќе се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас во знак на поддршка за унапредувањето на палестинскиот статус во ОН. В петок лидерот на Хамас Калед Машал се очекува да пристигне во Појасот Газа, за прв пат. Неговиот портпарол соопшти дека Машал ќе учестува на прославата за 25 годишнината на исламистичкото движење Хамас.
Двете посети следуваат по меѓународниот притисок врз Израел да се откаже од планот за изградба на 3 илјади домови во Источниот Ерусалим.
XS
SM
MD
LG