Достапни линкови

Насилни протести во Либан, најмалку 5 луѓе загинаа


При судири во неколку региони во Либан денеска загинале најмалку 5 луѓе. Насилните протести настана вчера по погребот на шефот на разузнавачката служба Висам ал Хасан кој што загина во петокот при бомбашки напад. Либанската армија соопшти дека ќе дејствува решително за да ги намали тензиите на улицита и ги повика на смиреност политичарите и демонстрантите.
Опонентите на либанската влада сметаат дека зад нападот стои сирискиот режим кој има силно влијание во Либан
XS
SM
MD
LG