Достапни линкови

Почина познатиот Сенатор Ален Спектер


Поранешниот американски сенатор од Пенсилваниjа Арлен Спектер, кој по 44 години ги напушти републиканците и им се придружи на демократите, умре вчера од рак. Спектер имаше голема улога во многу настани во американската политика.
Тој учествуваше во истрагата за убиството на Претседателот Џон Кенеди и гласањето во Сенатот да не се бара оставка од Претседателот Бил Клинтон по аферата со Моника Левински.
Тој ги напушти републиканците во 2009 затоа што, според него, станале премногу конзервативни.
До 35 година бил Демократ, па потоа стана републиканец, откако, тие му понудија да стане Oбвинител на Филаделфија.
XS
SM
MD
LG