Достапни линкови

Москва сака крај на програмата за нуклеарно разоружување


Викторија Нуланд
САД соопштија дека се уште разговараат со Русија за идната соработка во рамките на десет години старата програма за уништување на нуклеарното и хемиското оружје. Ова го изјави портпаролот на Стејт Департментот Викторија Нуланд како одговор на извештаите дека Москва сака завршување на Нун –Лугар договорот за редукција.
Овој мулти милијардерски договор платен од САД започна по крајот на Студената Војна и целта беше да и се помогне на економијата на пост советска Русија да се справи со неконвенционалното оружје ширум Советскиот Сојуз.
Над 7500 нуклеарни боеви глави беа деактивирани и голем материјал беше обезбеден.
XS
SM
MD
LG