Достапни линкови

Во Чешка повторно се продава жесток алкохол


2
Во Чешка од денеска повторно е дозволена продажба на жесток алкохол, а во наредните денови се очекува да се укине и забраната за извоз во ЕУ.
Чешкиот премиер Петр Нечас рече дека повторно ќе се продава жесток пијалок со повеќе од 20 проценти алкохол произведен пред 1 јануари 2012-та. Забраната беше воведна кон средината на септември, откако починаа најмалку 26 луѓе од конзумирање на алкохол со висок процент на метанол.
XS
SM
MD
LG