Достапни линкови

Швајцарија рече „Не“ на референдум за забраната за пушење


Iraq -- A man smokes a cigarette in Baghdad, 31May2011
Швајцарија вчера на референдум го одби законот за целосна забрана за пушење во затворени простории. Гласачите беа прашани дали треба да се забрани пушење цигари во рестораните и баровите. 66 проценти од луѓето што излегоа на реферндумот беа против донесување на ваква забрана. До сега заштитата на непушачите во Швајцарија се спроведува различно, од 26 кантони, осум применуваат потполна заштита од пасивното пушење, а во 11 кантони помалите барови, кафулиња, ресторани од 80 метри квадратни мора да изберат дали ќе бидат за пушачи или не, додека поголемите задолжително м треба имаат одвоени простории за пушење.
XS
SM
MD
LG