Достапни линкови

Сириската опозиција одржа состанок во Дамаск


Дамаск.
Претставниците на сириската опозиција повикаа на ставање крај на сирискиот режим. Опозициските групи денеска одржаа состанок во Дамаск, што е еден од ретките опозициски состаноци одржани во престолнината.
Тие разгледуваа како по мирен пат да се стави крај на граѓанскaта војна во земјата и како да се обедини разединетата опозиција. Нa состанокот со кој преседаваше Националнотo координативно тело, учествуваa 16 опозициски партии. Сириската опозиција е поделена на групи кои деjствуваат во егзил и оние кои остана во Сирија, тие не се согласуваат за начинот на кој треба да се симне од власт претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG