Достапни линкови

Отежнато спасувањето по земјотресите во Кина


Патишта покриени со карпи и камења ги отежнуваат спасувачките напори во северозападна Кина, по двата последователни вчерашни земјотреси. Државната новинска агенција Ксинхуа денеска соопшти дека во земјотресите загинале 80 луѓе, а стотици се повредени. Повеќе од 100 илјади жители беа евакуирани откако нивните домови беа разуранти од земјотресите ила пак затрупани со камења.
XS
SM
MD
LG