Достапни линкови

ЕУ го осудува масакарот во сириската област Дараја


Сирија.
Европската унија денеска го осуди масакарот во сириската Дараја близу до Дамаск, каде викендот беа пронајдени најмалку 320 тела на убиени луѓе.

„Жалиме и остро го осудуваме насилството, тоа е неприфатливо“, велат од канцеларијата на високата претставничка за надворешна политка Кетрин Ештон. Од таму велат дека околностите за масакарот не се во потполност јасни, но кој и да го сторил тоа мора да биде казнет.
XS
SM
MD
LG