Достапни линкови

Турските безбедносни сили убиле 117 курдски бунтовници


Вкупно 117 курдски бунтовници биле убиени од турската армија за време на 19 дневната воена операција против припадници на Курдската работничка партија во реонот на Шемдинли. Во големата воена акција учествуваа воени хеликоптери и авиони од типот Ф-16. Турските медиуми објавија дека оваа партија се обидела да испровоцира востание во реонот на Југоисточна Турција, слично на „Арапската пролет“.
XS
SM
MD
LG