Достапни линкови

Грузија- опозицискиот лидер плати казна од 48 милиони долари


Лидерот на опозицијата во Грузија Биџина Иванишвили.
Лидерот на опозицијата во Грузија Биџина Иванишвили рече дека ја платил казната со што ставил околу 48 милиони долари во државната каса наменети да и помогнат на државата да ги исплати штетите од неодамнешните поплави во источниот дел на Грузија. Тој првично одбиваше да ја плати казната за прекршоци при политичко финсирање, но потоа реши дека тоа е најдобар начин да им помогне на жртвите од поплавите. Тој требаше да исплати казна од 90 милиони долари, а подоцна казната беше намалена на 45 милиони долари. Лидерот на опозицијата води кампања за смена на владејачката партија на претседателот Михаил Саакашвили на парламентарните избори закажани за октомври.
XS
SM
MD
LG