Достапни линкови

Ким Јонг Ун стана маршал на Армијата на Северна Кореја


Медиумите во Северна Кореја објавија дека лидерот на земјата, Ким Јонг Ун, е именуван како маршал на армијата на земјата. Одлуката да се унапреди млад лидер со највисок ранг воен офицер е направена вчера и откако врховниот генерал на земјата, Ри Јунг Хо, беше отпуштен во понеделникот. Државните медиуми изјави дека отстранувањето на Ри е "поради болест." Ри стана воен командант пред три години а беше назначен од Ким Јонг Ил, таткото на новот лидер кој почина во декември минатата година година по дведецениско владеење со Северна Кореја.
Со овој потег се зацрвсти контролата на лидерот Ким врз нуклеарно вооружената држава и нејзината најмоќна институција, милионската војска.
XS
SM
MD
LG