Достапни линкови

Кастро се среќава со Путин и Медведев


Претседателот на Куба Раул Кастро.
Претседателот на Куба Раул Кастро денеска во Моска се среќава со рускиот претседател Владимир Путин и со премиерот Дмитри Медведев. Кастро во Русија пристигна откако претходно ги посети Кина и Виетнам. Според соопштението на Кремљ на средбите треба да се разговара за трговските односи и за економската соработка меѓу Русија и Куба. Трговските врски меѓу нив страдаа со распадот на Советскиот совет во 1991 година и се одразија на руската помош на Хавана.
XS
SM
MD
LG