Достапни линкови

Протестна нота од Јапонија за Русија


Јапонската влада испрати протестна нота до Русија поради посетата на премиерот Димитриј Медведев на Курилските острови. Премиерот изјави дека островите се дел од руската земја. Русија и Јапонија се уште немаат формален договор за крај на Втората Светска Војна поради спорот за Куриските острови, кои Русија гио контролира од овој период, а за кои Јапонија смета дека и припаѓаат.
XS
SM
MD
LG