Достапни линкови

Казахстан стана сопственик на 10 отсто од Карачаганак


Карачаганак
Власта во Казахстан го финализираше договорот за откуп на 10 отсто од сопственоста на изворот за нафта и гас Карачаганак. Британската БГ група и италијанскиот Ени имаат по 29,25 отсто од сопствеништвото. Други партнери вклучени во овој проект се Шеврон и рускиот Лукоил.
XS
SM
MD
LG