Достапни линкови

Фратини: ЕУ ја толерира блокадата на Македонија


Франко Фратини
,,Верувам дека бесконечната приказна со името ќе заврши многу скоро. Македонија заслужува да се реши ова прашање и сметам дека новата грчка влада по изборите ќе има и интерес да даде свој придонес,,. Ова, како што јави Дојче Веле, го изјави поранешниот шеф на италијанската дипломатија и еврокомесар за правда, слобода и безбедност Франко Фратини кој во Берлин учествуваше во дебатата ,,Повеќе Европа, да, но како?,, Фратини смета дека Европа не треба да го запре процесот на проширување.
XS
SM
MD
LG