Достапни линкови

Бујар Нишани нов претседател на Албанија


Со гласовите на владејачкото мнозинство, албанскиот Парламент за нов претседател на Албанија го избра Бујар Нишани, 46 годишен актуелен министер за внатрешни работи. За него гласаа 73 пратеници, двајца беа против, а едно гласачко ливче беше неважечко.
Пратениците од опозициската Социјалистичка партија присуствуваа на седницата, но не гласаа.
XS
SM
MD
LG