Достапни линкови

Инаугурација на новиот српски претседател


Денеска во Белград ќе се одржи свечена инаугурација на српскиот претседател Томислав Николиќ. На инаугурацијата нема да присуствуваат неговите колеги од Хрватска, Босна и Херцеговина и Словенија поради неговите контроверзни изјави околу масакрот во Сребреница. Пред свеченоста се очекува Николиќ да оствари средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе со кого ќе разговара за евроатланските интеграции на Србија. По победата на изборите Николиќ вети дека нема да скршне од патот кон еврпската иднина на земјата и дека членството во ЕУ останува приоритет за Србија.
XS
SM
MD
LG