Достапни линкови

Иран не ги почитува барањата на МААЕ


Меѓународната агенција бара од Иран дозвола за инспекција на комплексот Парчин, за каде постојат сомненија дека се произведува нуклеаро оружје
Официјален Вашингтон соопшти дека кварталниот извештај на Меѓународната агенција за атомска евергија (МААЕ) при Обединетите нации покажал дека Техеран не се придржува до барањата за докажување дека иранската нуклеарна програма се користи за мировни цели. Според делегацијата на САД во Агенцијата базирана во Виена, Исламската република продолжува со активности како збогатување ураниум, кои согласно барањата на Советот за безбедност треба да се прекинат.
XS
SM
MD
LG