Достапни линкови

Русија загрижена за наводниот тренинг на сириски бунтовници во Косово


Сириски бунтовници
Рускиот амбасадор во ОН Витали Чуркин пред Безбедносниот Совет изјави дека неговата земја е загрижена за извештаите дека сириските бунтовници биле тренирани во Косово. Доколу извештаите се точни Чуркин рече дека присуството на сириските бунтовници во Косово ќе ги поткопа меѓународните напори за воспоставување на мир во Сирија.
Според него, ако Косово стане меѓународен центар за тренинг на бунтовници тоа може да го дестабилизира Балканот.
XS
SM
MD
LG