Достапни линкови

Последен обид за формирање грчка влада


Евангелос Венизелос, Андонис Самарас
Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос денеска во Атина се состана со шефот на конзервативната Нова демократија Андонис Самарас во последен обид да формира влада и да спречи повторни избори во Грција. Венизелос синоќа изјави дека постигнал одреден напредок во преговорите за формирање влада. ,,Го направивме првиот чекор,, изјави тој откако обезбеди поддршка од партијата Димар која освои 19 пратенички места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG