Достапни линкови

Руската Дума ја одобри кандидатурата на Медведев за премиер


Руската Дума потврди дека екс-претседателот на земјата Димитриј Медведев сега е нов премиер. Одлуката е донесена еден ден откако новоизбраниот шеф на државата Владимир Путин положи заклетва за трет претседателски мандат. Мандатот на Медведев беше потврден со 299 гласови за и 144 против. Инаку пред и после инаугурацијата на Путин во Москва се организираа протести за време на кои беа прведувани активисти и критичари на власта.
XS
SM
MD
LG