Достапни линкови

Русија ќе бара поблиски односи со САД


од церемонијата на која беше инаугуриран Владимир Путин
Новоизбраниот руски претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој Русија ќе бара поблиски врски со Соединетите американски држави, под услов да нема американско мешање во политичките работи на земјата. Во декретот се одредуваат приоритетите во руската надворешна политика и исто така е наведено барање за гаранција од САД дека ракетниот штит не е против Русија. Путин го потпиша документот неколку часа откако официјално ја превзема претседателската функција во следниве шест години.
XS
SM
MD
LG