Достапни линкови

Родерих Кизеветер- Германија сака Македонија што поскоро да влезе во НАТО


Германија ја поддржува Македонија, но проширувањето нема да биде тема на претстојниот Самит на НАТО во Чикаго, вели Родерих Кизеветер, кој е член на Комисијата за надворешни работи во Бундестагот. Тој во изјава за Дојче Веле порача дека Германија е заинтересирана Македонија што поскоро да стане членка на Алијасата.
Според него, состојбата на Западен Балкан би била постабилна и веќе има резултати во реализацијата на акциониот план и затоа членството на Македонија има смисла.
XS
SM
MD
LG