Достапни линкови

Протести на опозицијата во Белорусија


Протестите на белоруската опозиција
Околу 2000 приврзаници на белоруската опозиција се собраа денеска на периферијата на Минск да го одбележат Денот на слобода, кој претставува неофицијален празник за одбележување на независноста на земјата во 1918 година. Опозицијата претходно протестираше против режимот на претседателот Александар Лукашенко.
Таквите протести беа забранети во минатата година.
XS
SM
MD
LG