Достапни линкови

Таџикистан бара Русија да им плати кирија за воените бази


Архивска фотографија: Воени вежби на руската армија во близина на базата во Душанбе.
Таџикистан бара Русија да им плати кирија за тоа што користи бази во нивната земја, изјави таџикистанскиот амбасадор во Москва Абдулмахид Достиев. Двете земји се на прагот да потпишат нов договор со кој Русија ќе може да користи бази во Таџикистан уште 49 години, но една од пречките е тоа што Таџикистан бара Русија да плати за користење на трите бази во Душанбе, Коргот-Teпe и Кулоб.

„Во светот денес никој не ви дава ниту парче земја за без пари“, изјави Достиев.

201-та руска девизија е стационирани во Таџикистан уште од времето на Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG