Достапни линкови

Пентагон воено ќе се засили во Персискиот Залив


U.S. -- US Defense Secretary Leon Panetta and
Пентагон ги извести американските законодавци за плановите за зголемување на силите во Персискиот Залив како одговор на иранските закани дека теснецот Ормуз ќе биде затворен.
Според Вол Стрит Журнал, поставувањето нова опрема за набљудување и за откривање мини е дел од тие планови.
Техеран се закани со затворање на теснецот кој е важна поморска рута за транспорт на нафта доколку западните земји воведат доплнителни санкции против Иран поради контроверзната нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG