Достапни линкови

Грчкиот амбасадор во Естонија реагира на предавањето на Попоски


Шефот на дипломатијата, Никола Попоски
Грчкиот амбасадор во Естонија по предавањето на шефот на дипломатијата Никола Попоски во естонското МНР побара да биде сослушан и изјави дека Македонија има територијални претензии кон Грција. Доказ за таквото тврдење според него е нацртаното на портата Македонија и погребот на Грција на Вевчанскиот карневал. Попоски на предвањето изјави дека претпоставките на Грција од деведесетите години за територијалните претензии на Македонија се неодржливи, а гаранција за тоа ќе биде евроатланската интеграција на земјата.
XS
SM
MD
LG