Достапни линкови

Израел ќе ја чисти земјата од нагазни мини


Израелското министерство за одбрана соопшти дека наскоро ќе почне со чистење на југот на земјата од нагазни мини. Според извештајот во март ќе бидат исчистени 60 минирани хектари кај Мртвото море. Планот е да бидат исчистени 32 500 хектари земја.
Одлуката за чистењето на мини е поради несреќата на едно дете кое ја загуби ногата во февруари минатата година.
XS
SM
MD
LG