Достапни линкови

Протести против отварање на рудник за злато во Романија


Рудник за злато во Романија
Стотици Романци протестираа против планот да се отвори рудник за злато во еден мал град на Карпатите. Активистите за животна средина се плашат дека употребата на цијанид во рударскиот процес ќе ги уништи древните римски рудници и селата во областа.
Околу триста активисти протестираа пред Парламентот во Букурешт, барајќи владата да не издаде дозвола на канадската компанија, која е предводник на проектот.
XS
SM
MD
LG