Достапни линкови

Почнува зимското заседание на Парламентарното собрание на СЕ


Во Стразбур денеска почнува редовното зимско заседание на Парламентарното собрание на Советот на Европа, на кое ќе биде избран нов претседател и нов комесар за човекови права. Меѓу говорниците на ова заседание ќе бидат и британскиот премиер Дејвид Камерон и претседателката на Финска Тарја Халонен. Парламентарците ќе расправаат за почитувањето на човековите права, како и за унапредување на правата на жените, а на дневниот ред се и извештајот за напредокот на Србија во исполнувањето на обврските и извештајот за функционирањето на демократските институции во Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG