Достапни линкови

Ма Џинг-Џеу реизбран за претседател на Тајван


Протести во Тајван
Претседателот на Тајван Ма Џинг-Џеу прогласи победа на претседателските избори кои се одржаа денеска во земјата. Неговиот противкандидат Тсаи Инг Вен го призна поразот. На изборите гласале повеќе од 90 проценти од гласачите. Од нив 51 процент биле за прокинескиот лидер Ма Џинг Џеу, 46 проценти гласале за неговиот противкандидат Тсаи Инг Вен. Третиот кандидат Џејмс Сунг добил 2,7 отсто од гласовите. Освен претседателските избори, денеска во земјата се одржаа и парламентарни, но се уште нема резултати од тоа гласање.
XS
SM
MD
LG