Достапни линкови

Ирак: 10 - тина загинати од автомобил бомба


Ирачките власти соопштија дека при експлозија на автомобил бомба северо – источно од Багдад загинале 10, а биле ранети над 20 лица.
Бомбата експлодирала на пазар во утринските часови.
Властите веднаш воспоставиле полициски час во градот Калис во провинцијата Дијала.
Од Ирак следните недели треба да се повлечат преостанатите 13 илјади американски војници, 9 години по инвазијата с со која од власт беше остранет Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG