Достапни линкови

Клинтон во историска посета на Мјанмар


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во три-дневна посета на Мјанмар, што е прва на вакво ниво во последните 50 години. Клинтон ќе оствари средби со новото цивилно раководство на земјата, а утре во Јангон ќе има средба и со нобеловката Аунг Сун Ки. Мјанмар започна да излегува од меѓународната изолација во која се најде по воениот удар во 1962 година и децениите на брутална авторитарна власт.
XS
SM
MD
LG