Достапни линкови

Во Киргизстан, изборен молк


Во Киргизстан денеска е изборен молк пред утрешните први претседателски избори по минатогодишната револуција и меѓуетничкото насилство. Доколку изборите бидат успешни, тоа ќе биде за прв пат транзицијата на власта да мине мирно во 20 годишната незвисност на таа земја. Претседателката Роза Отунбаева која го предводеше востанието со кое беше отсранет Курманбек Бакиев не е кандидат на овие избори.
XS
SM
MD
LG