Достапни линкови

Турција нема да го признае Кипар како претседавач со ЕУ


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција нема да го признае Кипар како претседавач со Европската Унија. Тој предупреди дека Анкара ќе ги замрзне односите со Брисел ако Кипар го преземе ротирачкото преседателство со Унијата во јули 2012 година. Тој додаде дека Турција нема да се договара со „таканеречената држава“ и дека ќе преземе поригорозни мерки доколку Кипар не престане со потрагата по енергетски ресурси во Медитеранот.
XS
SM
MD
LG