Достапни линкови

Тројца загинати и 30 ранети во борбите во Триполи


Libya -- Libyan National Transitional Council (NTC) fighters celebrate in the Abu Salim district of the Libyan capital Tripoli, 14Oct2011
Либискиот Преоден Совет соопшти дека три лица загинале, а 30 тина биле ранети во борбите во Триполи меѓу силите на привремената власт и подржувачите на остранетиот лидер Моамер Гадафи.
Според новинските извештаи станува збор за изолиран инцидент, но и сепак, прв организран отпор против Националниот Совет, кој ја превзеде власта во Триполи во Август.
Владините сили се уште се обидуваат да ги стават под контрола последните две упоришта на Гадафи, Сирте и Бани Валид.
XS
SM
MD
LG