Достапни линкови

Обиди за смирување на тензиите меѓу КФОР и србите кај Јариње


Заменик шефот на УНМИК на Косово, Роберт Соренсен, денеска разговарал со србите собрани во близина на граничниот премин Јариње, при што ги повикал да бидат мирни и им порачал дека дијалогот е единствениот начин за решавање на проблемите. Соренсен ја превзел улогата на посредник меѓу КФОР и локалните срби. Силите на КФОР денеска ги отстранија барикадите кај граничниот премин Јариње.
XS
SM
MD
LG