Достапни линкови

Битки во Либија, 12 нови жртви


Најмалку 12 луѓе загинале а 16 се ранeти при вооружени престрелки во Либија за време на судирот на бунтовниците со лојалистите на Моамер Гадафи во градот Ал Асаб. Претставникот на локалниот Совет Вахид Барсан изјави дека бунтовниците побарале од лојалистите на Гадафи по мирен пат да го предадат оружјето, но наишле за заседа. Барсен додаде дека бунтовниците имале намера да го исчистат градот од подржувачите на стариот режим, но да го без да има големи крвопролевања.
XS
SM
MD
LG