Достапни линкови

Тибетски монах осуден во Кина на 11 години затвор


Кинески суд осуди тибетски монах на 11 години затвор бидејќи прикривал друг монах кој се се самозапали. Обвинетиот монах Дрондру е осуден убиство . Ученикот на Дрондлу , 16 годишно момче се самозапали во март годинава во знак на протест, како што велат тибетските групи, поради кинеската контрола врз будизмот. Смртта на момчето предизвика масовни протести во Аба , дел од кинеска провинција каде што мнозинтвото од населебнието е тибетско.
XS
SM
MD
LG