Достапни линкови

Уапсен е еден од „ случајот повратници од Албанија “


Egypt -- An anti-Mubarak protester holds a noose during a protest outside the police academy in Cairo, 03Aug2011
Египетската полиција денеска уапси исламистички милитант по кого е распишана потерница во Египет. Станува збор за човек кој во 1999 година Судот донесе пресуда за смртна казна во негово отсуство. Тој судски процес е познат како „случај на повратници од Албанија“. Сега уапсениот Мохамед Ал Исламболи заедно со уште 43 мажи кои беа донесени од Албанија, Аербејџан, Кувајт, Саудиска Арабија и Јемен беа обвинети за неколку атенатати и бомбашки напди , како и за масакрот врз туристи во гардот Луксор. Египетските валсти соопштија дека ал Исламболи бил превден веднаш том слетал авионот и дека е однесен кај воениот обвинител.
XS
SM
MD
LG